Ambalaj Sektörü ERP ÇözümleriSEKTÖREL ÇÖZÜMLER

caniasERP esnekliği ile ambalaj sektörüne özel süreçler olan film üretimi, baskılı / baskısız ambalaj üretimi, rotogravür baskı silindiri üretimi ve işleme proseslerinde tüm süreçlerin etkin olarak yönetilebilmesine olanak sağlamaktadır.

Baskı ve Üretim İşlerinizi Doğru İdare Edin

Üretim aşamasında karşılaşılan onlarca işlemler bulunmaktadır. Özellikle baskılı ambalajların üretimi fazlasıyla karmaşık süreçlerden geçmektedir. Plastik, kağıt, metal gibi bir çok malzeme üzerine yapılan baskılarda makineler, baskı kalıpları, ham maddeler gibi birden fazla üretim aşamaları mevcut. caniasERP Ambalaj Sektörü Çözümleri sizi tüm bu karmaşık süreçlerden kurtarıyor. İşinizi ve üretiminizi rahatça idare edebilmenizi sağlayan caniasERP Ambalaj Sektörü Çözümleri ile karmaşık süreçlerden kurtulun.

Ambalaj Sektöründe, caniasERP ile İzlenebilecek Başlıca Süreçler

Ambalaj Sektöründe baskılı / baskısız ambalaj uygulamalarında, bu temel süreçlere ilave olarak aşağıdaki sektörel çözümler ön plana çıkmaktadır.

MRP

Malzeme İhtiyaç Planlama

Malzeme İhtiyaç Planlaması – MRP

SAL

Satış Yönetimi

Satış Yönetimi – SAL

PUR

Satın Alma Yönetimi

Satınalma Yönetimi – PUR

WMS

Envanter ve Depo Yönetimi

Depo Yönetimi – WMS

PRD

Üretim Yönetimi

Üretim Yönetimi – PRD

BUD

Bütçe Yönetimi

Bütçe Yönetimi – BUD

PRC

Fiili Maliyet Analizi

Üretim Maliyet Yönetimi – PRC

FIN

Finans / Muhasebe Yönetimi

Genel Muhasebe – FIN

HCM

İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi – HCM

BSC

Kurumsal Karneler

Kurumsal Karne Yönetimi – BSC

IMP

İthalat Yönetimi

İthalat Yönetimi – IMP

EXP

İhracat Yönetimi

İhracat Yönetimi – EXP

Ambalaj sektöründe üretilecek olan ürünlerin yapısı, baskı tipi, baskı yönü, renk bilgileri, silindir bilgileri gibi çeşitli teknik bilgilerinin satış sürecinden sevkiyat sürecine kadar takip edilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler ürünlerin hem dizayn hem de teknik bilgilerinde müşteri veya grafik ekibince yapılan değişiklikleri izlemek için oldukça önemlidir. Ayrıca bu bilgilerin sistemde oluşturulmasında departmanlar arası iş süreçlerinin takibi de oldukça önem taşınır. caniasERP ile tüm bu süreçlerde farklı ürün grupları için farklı UBF detayları ile bu bilgileri takip etmek, revizyonlarını izlemek ve departmanlar arası veri akış entegrasyonunu sağlamak mümkündür.

Baskılı Ambalaj üretiminde en önemli bileşenlerden birisi de baskının yapılmasını sağlayan silindir ve klişelerdir. Rotogravür baskı silindirlerinin yeni üretim aşamasında temini, baskı öncesi ve sonrasında yapılan incelemelerle ortaya çıkan vuruk ya da ek bakır, krom, nikel ihtiyacı gibi silindirin yeniden işlenmesini gerektiren durumlar, milleme statüleri gibi tüm süreçler caniasERP ile kontrol altına alınmaktadır.

Ürünün üretimi esnasında kullanılacak silindirlerin pantone, renk sırası, iğne açısı, fotosel açıklığı gibi tüm bilgileri de sistem üzerinden takip edilebilmektedir. Böylelikle sicil numarası bilinen bir silindirin ne zaman ve hangi ürün için üretildiği, ne zaman vuruk oluştuğu, ne zaman ek bakır işleminden geçtiği gibi tüm geçmişi izlenebilmektedir.

caniasERP ile bir ürüne ilişkin ürün bileşenlerinin kullanım miktarları filmler için yoğunluk, solvent, mürekkep, tutkal gibi sıvı maddeler için yoğunluk ve katı madde oranı değerlerine göre hesaplanabilmektedir. Ayrıca makine hızı ve metraj gibi bilgilere bağlı olarak ürünün üretim süresi de hesaplanabilmektedir.

Ürün bileşenlerinin ürün bazındaki tüm muadilleri sistemde takip edilebilmekte ve üretim esnasında olası malzeme değişikliklerine imkan vermektedir.

caniasERP ile ürünlerin üretiminde geçtiği tüm operasyon alternatiflerine bağlı olarak dizilimler belirlenmektedir. Bir ürün için dizilim örneği verelim; Baskı » 1.laminasyon » 2.Laminasyon » Dilme » Paketleme Bu analiz sayesinde firmanın tüm süreçleri için spagetti analizi yapmak mümkün olabilmektedir.

caniasERP ile ambalaj sektöründe ürünlerin ilk operasyondan sevkiyat sürecine kadar her operasyona giren hammadde ve yarımamullerin ve operasyondan çıkan bobinlerin parti numarası ile takibi yapılabilmektedir. Bu sayede üretim sürecinde istenilen her an stokta ne kadar baskılı, ne kadar lamine edilmiş, ne kadar dilinmiş yarımamul, ne kadar ürün olduğu görülebilmektedir. Ayrıca müşteri şikayeti olarak gelen herhangi bir ürünün hangi işlemlerden geçtiği ve hangi filmlerin hangi partilerden kullanıldığı, hangi mürekkep ve tutkalların kullanıldığı izlenebilmektedir.

caniasERP ile herhangi bir üçüncü parti yazılıma ihtiyaç duyulmadan firmaya giren hammadelerin barkodlu iç etiketlerinin hazırlanması, yarımamullerin etiketlenmesi, ürünlerin bobin içi ve dışı etiketlerinin hazırlanması, palet etiketlerinin müşteri isteklerine göre hazırlanması mümkündür. Ayrıca bu yarımamul ve hammaddelerin el terminalleri ile sayımı da mümkündür. Ayrıca üretimi yapılan bobinlerin gerçek ağırlıkları hassas kantarlar ile yapılmakta ve bu bilgiler caniasERP sistemine otomatik olarak aktarılmaktadır. Bunların yanı sıra üretim makinaları üzerindeki proses parametreleri online olarak sisteme aktarılmaktadır. Mürekkep üretimi için kullanılan dispensing sistemlerinden veri aktarımı sağlanarak mürekkep malzemelerinin stokları kontrol altına alınarak gerçek maliyetlere ulaşılabilmektedir.

Ambalaj sektöründe caniasERP ile baskısız ürünlerin Jumbo bobin ya da millrolllardan müşterilerden gelen farklı sipariş enlerine bağlı olarak dilinmesinde planlama süreci oldukça kolaylaştırılmıştır. Baskılı ürünlerde ise fotosel enine bağlı dilme yapılırken sıra ve set mantığına göre teorik miktarlarını hesaplamak, makinadan çıkış sırasına göre doğru sırayla yavru bobinleri parti numarası ile barkodlu olarak etiketlemek ve bu yolla etkin izlenebilirlik sağlamak mümkündür.

caniasERP sayesinde, silindirlerin üretimi ve yeniden işleme süreçlerini de kontrol altına almak mümkün. Böylelikle baskılı ambalaj üretimi yapmakta olan bir işletmenin kullandığı ve sicil numarasını vererek takip ettiği bir silindirin tedarikçisi durumunda olan silindir / klişe işleme tedarikçisinde de takibini yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca film üreticileri ile de EDI yoluyla entegrasyon sağlanabilmekte, böylelikle film üreticisi işletmelerden gelen mallar kolaylıkla stoklara alınabilmektedir. Müşteriler ile konsinye satış anlaşması yapılması durumunda konsinye kullanım ve faturalama süreçleri entegre edilebilmektedir.

Form DoldurunDaha Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun Sizi Arayalım.

sizi arayalım mı?

Tüm sektörlere özel çözümlerimizle tanışmak için alttaki butona tıklayın ve bize ulaşın.

Yaklaşık 30 yıldır işletmelerin kurumsal kaynak planlama ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz. Sizi de hizmetlerimizden faydalanmaya davet ediyoruz.

Hamdi Aydın
Genel Müdür, Aydın Bilgi İşlem

Birinci Sınıf Kurumsal Desteğe İhtiyacınız mı Var?