Kuyumculuk Sektörü ERP ÇözümleriSEKTÖREL ÇÖZÜMLER

Kuyumculuk sektörü, kendine özgü süreçleri olan önemli sektörlerden biridir. Bu sektörün tüm süreçlerini caniasERP de izlemek mümkündür.

Günlük İşlemlerde Çoklu Destek

caniasERP, çoklu birimleri destekleyen yapısı, sektöre özel kurgu ve ekranları ile kuyumculuk sektöründe de başarı ile uygulanarak, yukarıda sıralanan süreçlerin caniasERP üzerinden yürütülmesi sağlanmış ve günlük bilanço gibi sektöre özel raporlar ile uygulamalar desteklenmiştir.

Kuyumculuk Sektöründe, caniasERP ile İzlenebilecek Başlıca Süreçler;

SAL

Satış Yönetimi

Satış Yönetimi – SAL

RTM

Perakende Yönetimi

Perakende Yönetimi – RTM

PUR

Satın Alma Yönetimi

Satınalma Yönetimi – PUR

WMS

Envanter ve Depo Yönetimi

Depo Yönetimi – WMS

PRD

Üretim Yönetimi

Üretim Yönetimi – PRD

BUD

Bütçe Yönetimi

Bütçe Yönetimi – BUD

FIN

Finans / Muhasebe Yönetimi

Genel Muhasebe – FIN

HCM

İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi – HCM

DOC

Doküman Yönetimi

Doküman Yönetimi – DOC

EDI

Elektronik Data Transferi

Elektronik Veri Alışverişi – EDI

COS

Maliyet Merkezleri Muhasebesi

Maliyet Merkezleri Muhasebesi – COS

Katalog hazırlamak firmalar açısından zahmetli bir iştir. Bu uygulama ile istenilen ürün listesi üzerinden kolay bir şekilde katalog basımı yapılabilmektedir.

Banko transferleri uygulaması, mevcutta bulunan barkodların bir bankodan diğer bankoya tek tek ya da toplu bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır. Özellikle çantacılara ürün çıkışlarında hızlı işlem yapma olanağı vermektedir.

Bu uygulama ile günlük ya da geçmiş tarihli bilanço raporu alınabilmektedir. Alınan bilanço gün bazında kaydedilerek bir önceki gün bilançosu ile karşılaştırılabilmektedir.

Sayım uygulaması ile bir banko ya da mağazanın altın ya da taş stok sayımları yapılabilir. Sayım esnasında sistemde normal işleyişe devam edilebilmekte ve sayıma başlanan stoklar bu işlemlerden etkilenmemektedir.

Basılacak olan barkodlar için çıktı dizaynlarının yapıldığı uygulamadır. Barkod tasarımları ürün ve kullanıcı bazlı hazırlanabilmektedir.

Satış işlemlerinde kullanıcılara kolaylık sağlaması açısından iki farklı yöntem izlenmiştir. İlk yöntemde açılan bir barkod okutma penceresi ile ürünler okutularak satış belgesinin oluşturulması sağlanmıştır.

Kuyumculukta Perakende Çözümleri

caniasERP RTM (Retail Management) – Perakende Yönetimi Mo­dülü ile satış süreçlerinin kontrolün­den stok yönetimine, muhasebe entegrasyonundan müşteri ilişkileri ve kampanya uygulamalarına kadar tüm ihtiyaçlarınız için kolayca planlama yapabilirsiniz.

caniasERP Perakende Modülü (RTM) sayesinde mağaza stok ve raf yö­netimi, mağaza talep yönetimi, ana depo ve mağazalar arası transferler, fatura ve diğer belgeler, gider pusulası, mağaza kar­tı desteği, hediye puan ve bonus uygulaması, müşteri kişisel detay bilgileri, müşteri bilgilendirme, otomatik SMS, e-Mail, farklı sistemler arası entegrasyonda online-offline çalışabilme özelliği gibi işlemlerin takibini sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Perakende satışın, satış prosedüründen bazı farkları bulunmak­tadır. caniasERP Perakende Modülü (RTM) bu farklılıkları göz önünde bulundurarak Satış modülü ve diğer birçok modül ile entegre olarak hazırlanmıştır. caniasERP Perakende Modülü (RTM) ile peraken­de satış, değişim ve iade işlemlerinizi yönetebilir, stok ve trans­fer hareketlerini sağlayabilir, ihtiyaç duyulan perakende satış ve gün sonu gibi raporları hazırlayabilir ve satış istatistiklerinizi gösterebilirsiniz. Bu işlemlerin yapılabilmesi için gerekli olan ödeme koşulları, tipleri ve indirim anahtarı gibi özellikler ma­ğaza bazlı; belge tipleri, depo, stok yeri gibi bilgiler ise kasiyer bazlı tanımlanarak esnek bir kullanım şekli oluşturulmuştur. Bunlarla birlikte kullanıcı dostu arayüzü sayesinde son kullanı­cılara rahat bir şekilde işlem yapma olanağı sağlar.

caniasERP’nin bu versiyonu ile gelen Dinamik Kampanya Yöneti­mi uygulaması sayesinde istediğiniz kampanyaları oluşturabilir (örn. 3 al 2 öde, 3.ürüne %50 indirim vb.) bu kampanyalardan kazanılan hediye, bonus ve indirimleri perakende satışlar esna­sında kullandırabilirsiniz. Ayrıca hediye çeki kazandırabilir veya bir ürün gibi hediye çeki satabilir ve bu çekleri alışverişlerde in­dirim ya da ödeme aracı olarak kullandırabilirsiniz. Yine baba­lar günü, kelebek günleri gibi genel indirim günleri ile doğum günleri gibi kişiye özel indirim günleri tanımlayabilirsiniz.

Perakende satış verileri, caniasERP Perakende Modülü (RTM) içinde çoklu rapor özelliği sayesinde istediğiniz spesifikasyona göre dinamik olarak ayrıştırılarak değerlendirilebilir (örn. satış de­partmanı, ürün hiyerarşisi, müşteri, şehir vb.).

Tüm belgelerin birbirleriyle bağlantıları, Satış modülü üzerin­den daha sonra da incelenebilir. Böylece tekliften başlayarak sipariş, irsaliye, iade irsaliyesi ve alacak dekontu ile devam eden ve fatura ile son bulan sürecin gelişimi takip edilmiş olur. Elektronik Veri Alışverişi modülü sayesinde perakende satış ve­rileri dış ortamdan caniasERP sistemine, caniasERP sisteminden de dış ortama aktarılabilir.

caniasERP Perakende Modülü (RTM) Satış modülü ile iç içedir. Satış modülünde kullanılan satış sonrası ve öncesi raporlar, fiyat po­litikaları gibi özellikler, perakende için de kullanılabilmektedir. Ayrıca perakende modülü belirtilen tüm modüller ile de sıkı bir bağ içerisindedir.

Maliyet Hesaplamalarınızı Dijitalleştirin.

Maliyet hesaplaması genellikle şir­ket içi raporlama için kullanılır. Birincil amacı şirket içinde orta­ya çıkan ticari işlemlerin kontrol edilmesidir.

Masraf Çeşitleri

caniasERP sisteminde, Finansal Muhasebe’deki gider hesapları aynı zamanda masraf çeşitleri olarak da görev yapar. Burada bunların sabit veya değişken masraflar olarak tanımlanması ve ayrıca masraf çeşidi grupları oluşturularak özetlenmesi müm­kündür. Ayrıca bir hesabın veya hesap çeşidinin masraf merkezine tabi olarak tanımlanması da mümkündür. Bunun amacı, ilgili tüm Finansal Muhasebe kayıtlarının maliyet merkezlerine aktarıl­masını garanti etmektir.

Masraf Taşıyıcıları

caniasERP Maliyet Merkezleri Muhasebesi Modülü (COS), çok çeşit­li masraf taşıyıcılarının tanımlanmasına (örn. iş emirleri veya projeler) olanak sağlar. Dönem boyunca oluşan masraf taşıyı­cıları, eşzamanlı bir hesaplama ile kontrol edilebilir. Buna göre, bir nihai maliyet hesaplaması aracılığıyla gerçekten oluşan masraflar ile asıl planlanan masraflar arasında bir karşılaştırma gerçekleştirilebilir.

caniasERP Finansal Muhasebe modülü, maliyet muhasebesi ala­nında kullanılanlar ile aynı planlanan masraflara erişim sağlar veya yalnızca Finansal Muhasebe alanında dikkate alınan ayrı bir bütçe oluşturur.

Maliyet Merkezleri

caniasERP Maliyet Merkezleri Muhasebesi Modülü (COS) içerisindeki mali­yet merkezi ana verileri, belirli bir sayıda masraf yeriyle sınırlı kalmadan, istenilen şekilde tanımlanabilir. Tanımlanan maliyet merkezleri caniasERP Finansal Muhasebe modülünde masraf çeşitleri (masraf hesapları) ile caniasERP Üretim Planlaması ve Kontrolü ve caniasERP Proje Yönetimi modüllerinde ise masraf taşıyıcıları (üretim onayları) ile ilişkilendirilirler. Bu ilişkilendir­me caniasERP Maliyet Merkezleri Muhasebesi Modülü (COS) ile diğer modüllerin entegre bir biçimde çalışmasına olanak sağlar.

Ayrıca her maliyet merkezi için üst maliyet merkezi tanımlaya­rak maliyet merkezi hiyerarşisinin oluşturulması da mümkün­dür.

Form DoldurunDaha Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun Sizi Arayalım.

sizi arayalım mı?

Tüm sektörlere özel çözümlerimizle tanışmak için alttaki butona tıklayın ve bize ulaşın.

Yaklaşık 30 yıldır işletmelerin kurumsal kaynak planlama ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz. Sizi de hizmetlerimizden faydalanmaya davet ediyoruz.

Hamdi Aydın
Genel Müdür, Aydın Bilgi İşlem

Birinci Sınıf Kurumsal Desteğe İhtiyacınız mı Var?