Savunma Sanayi SektörüSEKTÖREL ÇÖZÜMLER

Savunma sanayinde ürünlerin üretimi öncesi, üretimi ve sonrasında yaşanan tüm süreçleri caniasERP’de izlemek mümkündür. Döner kanatlı uçaklar, sabit kanatlı uçaklar ve motorlar için çeşitli aktarma organları, şaftlar ve bileşenler üretilmektedir. Hammadde olarak bu ürünler için titanyum, alüminyum v.b. gibi hammaddeler kullanılmaktadır.

Savunma Sanayi Sektöründe, caniasERP’de izlenebilecek başlıca süreçler şunlardır:

Savunma Sanayi Sektörünün temel süreçlerine ilave olarak aşağıdaki sektörel çözümler ön plana çıkmaktadır.

MRP

Malzeme İhtiyaç Planlama

Malzeme İhtiyaç Planlaması – MRP

SAL

Satış Yönetimi

Satış Yönetimi – SAL

PUR

Satın Alma Yönetimi

Satınalma Yönetimi – PUR

WMS

Envanter ve Depo Yönetimi

Depo Yönetimi – WMS

PRD

Üretim Yönetimi

Üretim Yönetimi – PRD

BUD

Bütçe Yönetimi

Bütçe Yönetimi – BUD

CAP

Kapasite Yönetimi

Üretim Maliyet Yönetimi – PRC

DOC

Döküman Yönetimi

Daha Fazla Oku

HCM

İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi – HCM

EDI

Elektronik Veri Alışverişi

Daha Fazla Oku

COS

Maliyet Merkezleri Yönetimi

Daha Fazla Oku

Belli operasyonların konusunda uzmanlaşmış ekiplere yaptırılması sırasında malzemelerin yönetimi, iş emrine bağlı olarak envanter hareketlerinin yapılması, iş bitiş sonrasında kalite kontrol adımları bu kalite kararlarına göre tedarikçilere maliyetlerin yüklenmesi, tedarikçi performans değerlendirmesi caniasERP ile yapılabilmektedir. Tek ekran üzerinden tedarikçiye çıkış, tedarikçiden geliş ve bu gelişe bağlı olarak iş emri onaylarının verilip kalite kontrol süreçlerini tetiklenmesi de yine caniasERP içerisinde kolaylıkla yapılabilmektedir.

Değişik boylarda gelen malzemeler, farklı ürünlerde ve farklı boyutlarda kullanıldığından, üretim esnasında defalarca kesilmekte, her kesme operasyonunun ardından boy ölçüsü değişmekte ancak caniasERP sayesinde stokta kalan ve sarf edilen boy ölçüleri rahatça takip edilebilmektedir.

  • Tedarikçi değerlendirilmesi
  • Fiyat ve termin karşılaştırılmasının zaman ve miktar periyotları bazında yapılması
  • Satın alma tekliflerinin caniasERPortamında onay sürecinin yürütülmesi olarak işlemektedir.

Savunma sanayinde her türlü bilgi gizli olarak nitelendirilir, sistemde kayıtlı olan bilgilerde yapılan değişiklikler belirli bir onay sürecinden geçtikten sonra kullanılabilir. Bir örnek vermek gerekirse; tedarikçi bilgilerinin yönetimi için oluşturulan uygulamada değişiklik talepleri kullanıcı tarafından girilir ve onay adımları tamamlanırsa değişen bilgiler güncel olarak görülmeye başlar. Aksi durumda değişiklik hayata geçemez.

Müşteriden rework (Yeniden İşleme) için gelen kusurlu parçaların işçilik ve malzeme maliyetlerinin çok yüksek olması sebebiyle raporlanması ve sebeplerinin istatistiksel olarak belirlenmesi için yukarıdaki gibi özet raporlar hazırlanmıştır.

İş merkezlerinde onay verilirken kullanıcılar kendi personel kartlarındaki barkodları okutarak sisteme girebilir ve böylece hangi onayda, hangi çalışanın ne kadar çalıştığı caniasERP ile kolaylıkla belirlenebilir.

Aylık olarak iş merkezi bazında birim fiyat hesaplanırken, orada çalışmış olan personelin gerçek maliyeti sistemden bulunarak hesaplanır. Böylece tezgâh ve parça değişimlerinde birim fiyat değişimini hesaplamak caniasERPsayesinde çok kolaylaşır.

Form DoldurunDaha Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun Sizi Arayalım.

sizi arayalım mı?

Tüm sektörlere özel çözümlerimizle tanışmak için alttaki butona tıklayın ve bize ulaşın.

Yaklaşık 30 yıldır işletmelerin kurumsal kaynak planlama ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz. Sizi de hizmetlerimizden faydalanmaya davet ediyoruz.

Hamdi Aydın
Genel Müdür, Aydın Bilgi İşlem

Birinci Sınıf Kurumsal Desteğe İhtiyacınız mı Var?